Фантазија во кујната: Бомбици со бело чоколадо

Фантазија во кујната: Бомбици со бело чоколадо

 Брзи, вкусни и лесни бомбици декорирани со бело чоколадо кои ќе ви станат новиот омилен десерт. Ви требаат многу малку состојки и време за вкусен десерт во домот.

Состојки:

 • 1 шолја сварено кафе
 • 250 гр мелени бисквити
 • 250 гр кокос
 • 250 гр шеќер
 • 200 гр бело чоколадо
 • 100 гр црна чоколада
 • 5 лажици масло

Подготовка:

 1. Сите состојки се мешаат со кафето, па се прави тесто од нив.
 2. Се прават топчиња па се оставаат да се стврднат убаво.
 3. Потоа убаво се поминуваат во белата чоколада која претходно сме ја растопиле во сад.
 4. Црната чоколада се топи и се става врз белата, како декорација.Уживајте 🙂

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагоди

singlepost_text