Специјалитет на денот: Тортиљи со пилешко

Специјалитет на денот: Тортиљи со пилешко

Можете да си купите, или да направите тортиљи, но во секој случај ќе имате многу вкусен специјалитет со малку труд.

Состојки:

 •  1 лажица маслиново масло
 • 1 лажица сол
 • 1 лук
 • 1 чили пиперка
 • 100 гр сирење
 • 450 гр пилешко од Пекабеско
 • 8 тортиљи
 • малку коријандер

Подготовка:

 1.  Загрејте масло на тава, па ставете го пилешкото кое претходно ќе го зачините. Пржете неколку минути, па тргнете го од тавата и исечете го на коцки.
 2. Во маслото од пилешкото ставете го лукот, па чили пиперчето.
 3. Земете тортиља, ставете од сосот од чили и лук и додајте од пилешкото.
 4. На сува тава секоја замотана тортиља печете ја неколку минути додека не зарумени.
 5. Уживајте!

Повеќе поврзани рецепти на Готви.Мк

Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо