Нема да верувате како се нарачува кафе во Италија

Нема да верувате како се нарачува кафе во Италија

 

Капучино, лате, макијато…и сите останати видови на кафе со млеко во Италија се пијат наутро до 11 часот. Тие никогаш не се консумираат подоцна.

Зборот еспресо во Италија е исклучително технички термин, па затоа никогаш не велете така. Едноставно се вели дајте ми Ун Кафе.

Во Италија има едноставни рецепти за кафе, па не барајте минт фрапучино, и слични лудории.

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата?

ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови

ВИДЕО: Оваа декорација се прави за минута, а сите ќе ги воодушеви

ВИДЕО: Еве како да направите декоративна роза од домат за минута

ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца

ВИДЕО: Топ 5 рецепти со јајца во Дубаи

ВИДЕО: Како да зготвите печени јајца на Шкотски начин