Трик со кој најлесно ќе ги излупите сварените јајца

Трик со кој најлесно ќе ги излупите сварените јајца

Варените јајца се вистински деликатес. Особено се вкусен дел од појадокот. Нивната хранлива вредност е одлична, а особено се важни во исхраната доколку се борите со слабокрвност.

Но, понекогаш нивното лупење знае да претставува вистински проблем.

Сепак, постои начин да ги излупите јајцата, а при тоа лушпата да не се изрони на ситни парченца, открива Леа.

Сетете се во водата во која ги варите јајцата да додадете малку сол, а откако ќе се сварат оставете ги да стојат во ладна вода.

На овој начин лупењето ќе биде полесно и побрзо.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Дали некогаш сте виделе долги јајца? Нема да верувате како се прават

ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата?

ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови

ВИДЕО: Оваа декорација се прави за минута, а сите ќе ги воодушеви

ВИДЕО: Еве како да направите декоративна роза од домат за минута

ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца

ВИДЕО: Топ 5 рецепти со јајца во Дубаи

ВИДЕО: Како да зготвите печени јајца на Шкотски начин

singlepost_text