ТЕГЛА ПОЛНА СО ВИТАМИНИ: Салата од цвекло, морков и јаболко – го отстранува заморот и го зајакнува имунитетот!

ТЕГЛА ПОЛНА СО ВИТАМИНИ: Салата од цвекло, морков и јаболко – го отстранува заморот и го зајакнува имунитетот!

Еве како да направите салата полна со витамини…

Состојки:

  • 4 парчиња цвекло
  • 4 моркови
  • 3 јаболка
  • 1 целер
  • 1 цел лимон
  • сок од два лимони
  • 6 лажици мед

Начин на подготовка:

  1. Цвеклото, јаболката и целерот излупете ги, морковите исчистете ги, лимонот измијте го, па се ситно сомелете или изрендајте.
  2. Додајте сок од 2 лимони и мед па добро измешајте. Потоа ставете во тегли и чувајте на студено место, најдобро во фрижидер.
  3. Од наведените количини се добиваат околу две тегли во кои се наоѓаат витамини кои отстрануваат замор, го подигнуваат имунитетот, ја поправаат крвната слика…


Земајте секој ден три пати дневно, половина час пред јадење, по една голема лажица од оваа мешавина.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Црвена здрава чинија: Направете чорба од цвекло

Освежително и здраво: Смути од шумски плодови и цвекло

Домашен рецепт со кој повеќе нема ни да помислите на цвекло од тегла

Релаксирајте се: Чај кој ги опушта мислите и мускулите

Смути на денот: Моркови во чаша

Чајот од шипка како лек

Царот на овошните сокови: Зошто треба да пиете сок од јаболка?

Слабејте и уживајте: Смути со јаболка идеално за најавените горештини

singlepost_text