Полнета пица – вкус како од врвните пицерии

Полнета пица – вкус како од врвните пицерии

За триесетина минути направете полнета пица, доволна за шест лица. Ова јадење може да биде појадок, како и ручек или вечера.

Состојки:

 • 1 свеж квасец 
 • 180 мл кефир 
 • 1 дл вода 
 • 1 лажица шеќер 
 • 1 лажица сол 
 • 400 гр брашно 
 • Состојки за фил: 
 • 100 гр кечап 
 • 200 гршунка Пекабеско 
 • 100 гр кашкавал 
 • 100 гр сирење

Пофготовка:

 1.  Се мешаат во сад сите состојки за тесто, заедно со кефирот. Откако ќе отстои тестото 30 минути, се дели на кругови и се сука секој од нив. 
 2. На секое парче тесто се става кечап, шунка, сирење и кашкавал, па се преклопува тестото и се пече на плех 30 минути на 200 степени. 
 3. На здравје!

Поврзани вести на Готви.мк:

Вкусен појадок

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт