Мирис на лук и кромид во устата? Еве како најбрзо да го отстраните

Мирис на лук и кромид во устата? Еве како најбрзо да го отстраните

Секојдневно го имаме на нашата трпеза и уживаме во неговиот вкус, но честопати неговиот мирис знае да биде непријатен. За оние кои не го поднесуваат мирисот на лук или кромид во устата еве неколку совети:

  1. Џвакајте свеж магдонос или листови од нане.
  2. Јадете морков, печурки или зачинете го оброкот со лимон. Овие три намирници добро делуваат за отстранување на мирисот од лук.
  3. Пијте зелен чај во поголеми количини.
  4. Земете лажичка сенф кој најнапред ќе го искористите за испирање, а потоа консумирајте уште една мала лажичка сенф.
  5. Добро измијте ги забите, а особено јазикот. Користете и конец за заби, а на крајот испирајте и со вода за уста.
  6. На крај бидете реални. Мирисот на лук не е ништо страшно без оглед на тоа што често претеруваме и го нарекуваме непријатен. Лукот е здрава намирница која треба редовно да се консумира а малку мирис не е нешто што треба да ве спречува во тоа.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

ПРАКТИЧНИ СОВЕТИ: Како да отстраните мирис на лук од рацете

Со неколкудневен природен третман повторно до убави и нежни лакти

Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

singlepost_text