Вкусен рецепт: Мини ролати од тиквички и сирење

Вкусен рецепт: Мини ролати од тиквички и сирење

Направете вкусни мини ролати од тиквички и сирење кои имаат богат вкус. А, одлично се вклопуваат на трпезата за било која семејна прослава или добра журка 🙂

Состојки:

 • 2 тиквички
 • 1 јајце
 • 200 гр шунка Пекабеско
 • 200 гр кашкавал
 • 100 мл млеко
 • 5 лажици брашно
 • топка моцарела
 • сол
 • бибер
 • масло

Подготовка:

 1. Брашното, јајцето и млекото ставете ги во сад и мешајте, па додадете ги зачините.
 2. Тиквичките исечете ги на ленти, ставете им сол, и убаво поминетеги во смесата со јајце,брашно и млеко. Ставете ги лентите на плех со хартија, и на нив наредете шунка, кашкавал и моцарела.
 3. Замотајтеги лентите од тиквички во форма на ролат и затворете ги со фолија.
 4. Печете 20 минути на температура од 180 степени.
 5. Добар апетит и добра забава!

Поврзани рецепти на Gotvi.mk:

Полнети тиквици

Боранија со тиквичка – посен и многу вкусен ручек

Ќофтиња од тиквичка

Печени тиквички со пилешко месо и зеленчук

Турли тава по најдобар рецепт

Крем супа од зеленчук

Одлична идеја за ручек

ВИДЕО: 3 брзи видео рецепти за пица

Печена пица палачинка

Пица на два ката

ВИДЕО: Рецепт за пица кој не се пече во рерна

Домашна пица капричиоза

Посна пица

Вистински пица деликатес

Ултра брзи пица мафини

Вегетаријанска пица

singlepost_text