РУЧЕК ЗА ПОЛОВИНА ЧАС: Пилешки шницли со домат

РУЧЕК ЗА ПОЛОВИНА ЧАС: Пилешки шницли со домат

Ако немате многу време, ова е вистинскиот избор за вас – подгответе вкусен ручек за половина час.

Состојки:

 • 600 гр пилешко филе
 • 100 гр кашкавал
 • 2 домати
 • 200 мл јогурт
 • магдонос
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Филето исечете и истолчете го од двете страни.
 2. Изрендајте кашкавал, исечете ги доматите на тркалца и исечкајте го магдоносот.
 3. Ставете ги шницлите во тепсија, посолете, зачинете, а од горе наредете ги парчињата домат и ставете исечкан магдонос.
 4. Рамномерно прелијте го јадењето со јогурт и ставете изрендан кашкавал.
 5. Печете во загреана рерна на 180 степени околу 20 минути.


Добар апетит!

Повеќе Gotvi.mk рецепти со пилешко месо тука

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Детски роденден? Еве брз и вкусен рецепт за мини пици

ВИДЕО: Пица која се прави во филџан за неколку минути

Вистински пица деликатес

Ултра брзи пица мафини

Вегетаријанска пица

Пица а ла Бица

Домашна пица

Домашна пица капричиоза

Посно и вкусно: Фурнарини за 1 минута

Пица лазањи – рецепт кој сите го бараат

Пица салами

singlepost_text