Пилешки крокети – рецепт за гурмани

Пилешки крокети – рецепт за гурмани

Пилешки крокети се одличен ручек кој ќе ги собере и децата и возрасните на трпеза. Неодолива арома ќе се рашири во вашиот дом при подготовката, а вкусот е неверојатно добар. Ви требаат неколку намирници за супер оброк кој одлично оди со пиво.

Состојки:

 • 1 пилешка супа
 • 200 гр брашно
 • 200 гр масло
 • 2 јајца
 • 1 прашок за печиво
 • 1 лажица исечкан магдонос
 • 1/2 кг пилешко филе
 • 1 лажица вегетаСостојки за поховање:

   

 • 2 јајца
 • 200 гр презла
 • 100 гр брашно
 • 2 лажици масло

Подготовка:

 1. Пилешкото филе се вари во солена вода. Откако ќе се обари, се вади и се лади во сад настрана.
 2. Во 300 мл зовриена вода, се додава супата, кратко се вари и се додава маслото. Се ставаат брашното и прашокот за печиво, а се меша додека смесата не стане густа.
 3. Садот се трга од оган и се додаваат јајцата, магдоносот, пилешкото исечкано на парчиња и, вегетата. Сè добро се меша со миксер.
 4. Од оладената смеса се прават крокети, убаво се поминуваат во состојките за поховање (брашно, разматено јајце и презла) па се пржат на тава со масло.
 5. СОВЕТ: Послужете ги со пиво, а за децата со чаша јогурт.Уживајте во мезето и гответе со многу љубов 🙂

Повеќе вести на Готви.мк:

Гурманска домашна плескавица

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

Замена за пржење: Еве како да подготвите крцкав помфрит во рерна

Топ 10 неверојатно вкусни Gotvi.mk рецепти со компири

Направете домашен песто сос со тестенини

Совет: Не ја фрлајте, искористете ја водата во која варите тестенини

Италијанско предјадење за цело семејство

Ориентални шпагети

Медитерански фусили

Јуфки трио формаџо

Свежа салата со тестенини

ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини

Тестенини во песто сос

Хот дог шпагети – одличен рецепт кој и дете може да го направи

Варите шпагети во тенџере? – правите голема грешка

Најбрзо слабеење според хороскопскиот знак

Таљатели со зеленчук