Крцкави и врели печива за добро утро

Крцкави и врели печива за добро утро

Има ли нешто подобро од тоа да се разбудите со мирисот на врело и крцкаво печиво во вашата куќа? Ова е рецепт со кој уште од рано наутро ќе завладее неодолива арома.

Состојки:

 • 200 гр брашно 
 • 1 прашок за печиво 
 • 200 гр сирење 
 • 1 јајце 
 • 2 лажици шеќер 
 • 1 лажица рендана кора од лимон 
 • 1 лажица рендана кора од портокал 
 • 20 гр грозје

Подготовка:

 1.  Брашното се меша во сад со прашокот за печиво. Се додаваат јајцето, шеќерот, сирењето, кората од лимон и портокал и грозјето. Се убаво се замесува. 
 2. Тестото се остава да стаса околу половина час.
 3. Се обликуваат фигури по ваша желба и се ставаат во тава за печење обложена со хартија. 
 4. Се пече 25 минути на 200 степени. 

  Добро утро и добар апетит!

Повеќе поврзани вести на Готви.мк:

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука

singlepost_text