Компир со јајца и карамелизиран кромид

Компир со јајца и карамелизиран кромид

Направете вкусен ручек со компири и карамелизиран кромид кој ќе даде неодолива арома.

Состојки:

 • 2 лажици маслиново масло
 • 3 главици кромид
 • 3 лукчиња
 • 1 лажица кафеав шеќер
 • 1 лажица оцет балсамико
 • 3 компири
 • 8 јајца
 • 1,5 дл слатка павлака

Подготовка:

 1. На масло се пропржува компирот исечен на кругови, па потоа се оставаат компирите на хартија за да се исцедат од маслото.
 2. Лукот се пржи на масло, па по десетина минути откако ќе омекне, се додаваат шеќерот и оцетот. Се ставаат зачини по избор и смесата се трга од оган.
 3. На тава ставете малку масло, ставете ги компирите, смесата со лукот, па изматените јајца одозгора.
 4. Ставете ги тркалцата кромид најгоре.
 5. Печете околу 20 минути на 200 степени.

Повеќе вести на Готви.мк

Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија

ВИДЕО: Анастасија ја објави Цеца облечена во венчаница

Ја прашаа Лепа Брена што е по националност – Еве што одговори

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Принцот Хари е на диета – Еве што не смее да јаде

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

 

 

singlepost_text