Совршено, брзо и евтино: Колач со сливи и јаболка

Совршено, брзо и евтино: Колач со сливи и јаболка

Брзо се подготвува, идеален е за десерт, но и за слатка ужина!

Состојки:

 • 1 пакување лиснато тесто
 • 300 гр сливи
 • 300 гр јаболка
 • 150 гр шеќер
 • кесичка ванилин шеќер
 • 40 гр путер
 • рум

Начин на подготовка:

 1. Ставете шеќер на дното на плехот, па наредете овошје: ред сливи исчистени од коски (свртете ги така да средината на овошјето лежи на шеќерот), ред парчиња од јаболка.
 2. Посипете ванилин шеќер по овошјето, пропрскајте го со рум и зачинете со грутчиња путер.
 3. Развлечете го лиснатото тесто така што ќе го прекриете овошјето, а малку од тестото развлечете и на страна, покрај работ на плехот.
 4. Печете околу 40 минути, на температура од 200 степени и повремено проверувајте дали тестото се пече рамномерно.
 5. Кога тестото ќе се испече, извадете го плехот и оставете го колачот да се лади.
 6. Исечете коцки и послужете со сокот кој го испушта овошјето.

Повеќе рецепти на Готви.мк

Рецепт за брз и нискокалоричен сладолед со 3 состојки

ВИДЕО: Еве како да направите похован сладолед

Чиа пудинг

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси

ВИДЕО: Како да излупиме лук, јајце, банана и компир за 5 секунди?

singlepost_text