Вака се одмрзнува храната здраво и брзо

Вака се одмрзнува храната здраво и брзо

Храната најчесто ја одмрзнуваме така што ќе ја извадиме од замрзнувач и ја оставаме да преноќи и да се пушти, т.е. да се одмрзне. Меѓутоа, според норвешката специјалистка за храна Сузан Екстед оваа техника е сосема погрешна.Таа вели дека најдобар начин да се одмрзне храната е да се стави во ладна вода.

„Ставете ја храната во соодветен пластичен сад и ставете студена вода, така побрзо ќе се загрее“, истакнува Екстед.

Според неа микро печката е најлошото решение.

Повеќе вести на Готви.мк:

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци

Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија

На традиционален британски појадок со Џон Њуман

Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас?

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

 

singlepost_text