Немате ништо во фрижидер? Овие тестенини се решението

Немате ништо во фрижидер? Овие тестенини се решението

 Ако се најдовте во ситуација да немате време да испазарите од работните обврски, а мора да подготвите нешто набрзина, тогаш подгответе ги овие едноставни тестенини со неодолив вкус.

Состојки:

  • 500 гр тестенини 
  • 3/4 шолја маслиново масло 
  • 2 лукчиња 
  • 2 лажици босилек 
  • 1 чили пиперче 
  • 1 шолја пармезан

Подготовка:

  1. Тестенините се варат во врела и солена вода. На тава се става маслиново масло и се пропржува лукчето, кое потоа се става во блендер со малку масло, чили пиперката и босилекот. 
  2. Сосот се става на врелите тестенини откако убаво ќе се исцедат. 
  3. Пармезанот се ренда одозгора. 
  4. Уживајте во храната и гответе со љубов 🙂

Повеќе рецепти на Готви.мк

Пица лазањи

ВИДЕО: Рецепт за пица која не пече во рерна

3 брзи видео рецепти за пица

Домашна пица капричиоза

Посна пица

Канелони болоњезе

Шпагети во бешамел сос – одлично мезе со фудбал и пиво