Направете совршена Гаспачо супа!

Направете совршена Гаспачо супа!

Направете совршена Гаспачо супа!

Состојки:

 • 300 мл доматно пире
 • 2 свежи домати
 • 1 голема лажица маслиново масло
 • 1 зелена пиперка
 • 1 главица кромид
 • сол
 • 6 маслинки без коски
 • околу 20 зрна пченка

Начин на подготовка:

 1. Доматите потопете ги во зовриена вода и оставете ги десетина минути. Потоа извадете ги излупетеги.
 2. Во блендер ставете ги доматите, пиперката, маслиновото масло и половина главица кромид. Се добро изблендирајте и процедете.
 3. Добиената смеса измешајте ја со доматното пире, посолете ако е потребно, потоа измешајте со зготвената пченка, сечканите маслинки и неколку кругови кромид.
 4. Добро изладете во фрижидер, украсете со магдонос и послужете со печен тост леб.

На здравје!

Повеќе поврзани Gotvi.mk рецепти:

Зеленчукова супа

Ладна супа за врелите летни денови

Крем супа од моркови

Телешка супа со куркума и брокула

Мисиркина супа со јајце

Пролетна супа

Јагнешка чорба по традиционален рецепт

Крем чорба од тиква и компири

singlepost_text