Кога немате многу време: Брза гибаница со најдобар вкус

Кога немате многу време: Брза гибаница со најдобар вкус

Летните одмори завршија, сите се вративме на тековните обврски и знаеме дека по напорниот работен ден, ни останува малку време кое сакаме да го поминеме со најблиските на трпеза. Ако немате многу време, а сакате да го соберете семејството, ви нудиме одлична гибаница со супер вкус, готова за неколку минути.

Состојки:

 • 500 гр кори за гибаница
 • 300 гр сирење
 • 2 шолји масло
 • 2 јајца
 • 1 шолја кисела павлака
 • 1 лажиче сол

Подготовка:

 1. Се матат јајцата со малку кисела вода, се додава маслото, издробеното сирење и се добро се меша, па на крај се додава и киселата павлака.
 2. Со масло се премачкува плех за печење и се редат корите за гибаница. Се става една кора на дното, па две кои се гужваат, па се става од смесата, па уште две гужвани кори.
 3. Постапката се повторува додека има смеса.
 4. Последната кора се премачкува со масло.
 5. Се пече околу 30 минути на 200 степени.
 6. Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Рецепт за вистински пица деликатес

Летен појадок кој ќе го правите секој ден

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани

Одлична комбинација: Таљатели со сланина, лук и босилек

Печена пица палачинка

Која е тајната за совршени лазањи?

singlepost_text