ИНФО ОД СЕИЗМОЛОЗИТЕ: Се смирува тлото под Скопје

ИНФО ОД СЕИЗМОЛОЗИТЕ: Се смирува тлото под Скопје

Почвата под скопскиот регион има тенденција на смирување, велат сеизмолозите од сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

„Во текот на вчерашниот ден имаше уште неколку помали земјотреси со амплитуди од 1,9 степен, а граѓаните не ги почувствуваа иако претходно се чувствуваа и потреси со јачина од 1,5 степен според Рихтер. Значи дека ударите се се подлабоки и се помалку се чувствуваат на површината на земјата. Тоа изгледа ветувачки дека сепак земјата ќе се смири и дека скопјани може да здивнат“, изјавија од oпсерваторијата за „Дневник“.

Серија земјотреси во изминативе три дена чиј епицентар беше во скопскотo подрачје предизвика значителна вознемиреност и загриженост на граѓаните. Според сеизмолoзите ваква серија и интензитет на земјотреси не се случиле во долг временски период ако не се земе предвид земјотресот од 1963 година.

Kако причина за серијата земјотреси сеизмолозите од опсерваторијата при ПМФ ја наведуваат тектонската раздвиженост на африканската и евроазиските тектонски плочи. Тоа ги наведе да размислуваат и за можна поврзаност за земјотресите во западна Турција, во близна на Измир со потресите кои во скопско се случуваа во изминатите два дена, по оној најсилниот од неделата со 5,3 степени.

Вчера во таа област имаше десетина потреси, но сите беа помеѓу 2 и 2,5 степена. Потреси имаше и во Романија со сила од 3,4 степени, во Босна со сила од 3,6 степени, во Бугарија со сила од 2,4 степена и во Грција каде што беше измерен еден земјотрес од 2,1 степен.

Последен земјотрес во Скопје со поголема јачина беше тој во 1,30 часот по полноќ во средата со интензитет од три степени што повторно извади многу жители на главниот парк по дворовите и парковите.

 

Преземено од Прес24

Македонија на 98 место според загрозеноста од природни катастрофи

Цела обложувалница се испразни – Уште едно видео од саботниот земјотрес во Скопје

ВИДЕО: Како беше почувствуван саботниот земјотрес во ТЦ Капитол во Скопје

Професионално и храбро – Колешките и честитаат на Топалова за смиреноста за време на вестите на МТВ

Препораки од Американската влада: Кога има земјотрес (АНИМИРАНО ВИДЕО)

ЗЕМЈОТРЕСИ ВО СКОПЈЕ: Се тресеше телевизијата – Како изгледал земјотресот во Канал 5 (ВИДЕО)

Земјотрес додека најавуваше прилог во вестите на МТВ – Презентерката сепак остана смирена (ВИДЕО)

ВИДЕО: Здрма за време на снимањето на квизот на Лила – Таа ја смируваше публиката

Погледнете ја реакцијата на ова маче за време на вчерашниот земјотрес во Скопје (ВИДЕО)

ВИДЕО: Како бил почувствуван вчерашниот скопски земјотрес во Тетово

Според сеизмолозите вака не треба да се однесувате за време на земјотрес (ВИДЕО)

ЗЕМЈОТРЕСИ ВО СКОПЈЕ: Колку време траел катастрофалниот земјотрес во 1963 година

ВИДЕО: Паѓаа артикли од рафтовите на супермаркет во Скопје за време на земјотресот

ВИДЕО: Музичарите имаа проба, кога ги стресе земјотресот во 17:10 часот…

ВИДЕО: Ги фати земјотресот среде маркет во Скопје…

ФОТО: Земјотреси во Скопје: Еве што регистрираше Earthquaketrack.com

ДЗС ПРИРАЧНИК: Како да се однесувате за време на земјотрес

ЗЕМЈОТРЕС ВО СКОПЈЕ: 10 совети како да останете безбедни при вакви потреси

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

singlepost_text