Вулкани од компир – совршено декорирано и вкусно

Вулкани од компир – совршено декорирано и вкусно

 Компирите се омилено јадење на речиси секој од нас, а овој пат Gotvi.mk ви нуди супер декориран компир од кој застанува здивот.

Состојки:

 • 6 поголеми компири 
 • 3 шолји чедар сирење 
 • 220 гр крем сир 
 • 1 шолја младо лукче 
 • 12 парчиња сланина ПекабескоЗа декорација:

   

 • кисела павлака и лукче

Подготовка:

 1. Рерната се загрева на 220 степени, а во меѓувреме, добро се мијат и лупат компирите. Се прават неколку дупки во секој компир, па секој од нив се замотува во фолија и се става на грил тава околу 20 минути. 
 2. Во сад настрана се мешаат чедар сирењето, крем сирењето и лукчето. 
 3. Компирот се вади од рерна и се остава да се излади, па откако ќе може да се работи со него, се вдлаби внатрешноста. Се полнат компирите со смесата од садот, и се замотуваат со две парчиња од вкусната сланина од Пекабеско. 
 4. Печете на 175 степени околу 30 минути. 
 5. Пред да ги извадите од рерна се додава павлака и лукче, па се пече вака декориран компирот уште пет минути. 
 6. ПРЕПОРАКА: Послужете со големо парче сирење.

Повеќе вести на Готви.мк

Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија

ВИДЕО: Анастасија ја објави Цеца облечена во венчаница

Ја прашаа Лепа Брена што е по националност – Еве што одговори

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Принцот Хари е на диета – Еве што не смее да јаде

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

 

singlepost_text