Скопје сеуште се тресе: Последниот земјотрес еден од најсилните

Скопје сеуште се тресе: Последниот земјотрес еден од најсилните

По серијата земјотреси кои го потресоа Скопје и скопјани деновиве, штотуку се смири земјата и 12 часа немаше никаков потрес,нов силен земјотрес беше почувствуван во главниот град.Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, ноќеска во 01 часот и 32 минути регистрира земјотрес од источниот дел на скопското епицентрално подрачје со Рихтерова локална магнитуда од 3.2. степени.

Кај скопјани сеуште владее паника. Повеќе од 500 лица пријавиле штети на бројот 195, а повеќе од стотина побарале лекарска помош.

Не само Скопје туку и целиот регион се тресе. Земјотреси се регистрирани во Грција и Бугарија.

Последниот најсилен земјотрес регистриран изминатото деноноќие низ светот, е во Колумбија, каде имало разорен потрес од 6,1 степени.

Се надеваме дека тлото ќе се смири и дека ќе имаме мирен ден и мирна ноќ.

Повеќе вести на Готви.мк

Цела обложувалница се испразни – Уште едно видео од саботниот земјотрес во Скопје

ВИДЕО: Како беше почувствуван саботниот земјотрес во ТЦ Капитол во Скопје

Професионално и храбро – Колешките и честитаат на Топалова за смиреноста за време на вестите на МТВ

Препораки од Американската влада: Кога има земјотрес (АНИМИРАНО ВИДЕО)

ЗЕМЈОТРЕСИ ВО СКОПЈЕ: Се тресеше телевизијата – Како изгледал земјотресот во Канал 5 (ВИДЕО)

Земјотрес додека најавуваше прилог во вестите на МТВ – Презентерката сепак остана смирена (ВИДЕО)

ВИДЕО: Здрма за време на снимањето на квизот на Лила – Таа ја смируваше публиката

Погледнете ја реакцијата на ова маче за време на вчерашниот земјотрес во Скопје (ВИДЕО)