Алкохолот во калории – колку навистина дебелеат пивото, виното и жестоките пијалаци?

Алкохолот во калории – колку навистина дебелеат пивото, виното и жестоките пијалаци?

Доколку се борите со вишок килограми, треба да вклучите кочница во пиењето алкохол.

Главната причина зошто треба да се внимава на количината алкохол додека слабееме е што алкохолот содржи голема количина калории. За споредба, мастите содржат 9 kcal/g, додека алкохолот содржи дури 7 kcal/g, а немаат речиси никаква нутритивна вредност. Калориите од алкохолот често се нарекуваат „празни калории“ бидејќи го заземаат местото на калориите од нутритивно вредните намирници. Алкохолот лошо влијае на слабеењето, од причина што отвара и апетит, па ќе јадеме повеќе.

Како би објасниле подобро колку калории содржи одреден пијалак, истражувачите навеле пример кој е еквивалент на изедени кекси (чоколадни кекси богати со влакна) и колку е потребно да пешачите за да ги потрошите наведените калории:

– 0,5 л пиво – калориска вредност 250 kcal што е еквивалентно на 3 изедени чоколадни кекси, а потребни се 53 минути брзо одење како би ги потрошиле наведените калории.

– чаша вино – содржи 178 kcal што е еквивалентно на 2 изедени кекси, а потребни се 38 минути брзо одење за да се потрошат наведените калории.

– водка со сок од портокал – содржи 109 kcal што е еквивалентно на 1 изеден чоколаден кекс, а потребни се 23 минути брзо одење за да се потрошат калориите.

Прочитај поврзани Gotvi.mk вести и рецепти:

Мажите ќе ве обожаваат: Направете им сладолед од пиво

Брашно, пиво, јајца и путер – 4 состојки за генијален резултат во кујната

Вкусно мезе: Крокети со пилешко и шунка – одлични за со ладно пиво

Необичен десерт на кој мажите ќе се радуваат: Палачинки со пиво

Заврши „Пивофест 2016“, организаторите презадоволни – Колку пиво се испило?

Маријана главна ѕвезда на Пивофест – А, еве кој напиток за бронзен тен го препорачува!

Викенд мезе: Поховани маслинки – одлично одат со пиво

Добра вест за мажите: Ако пиете пиво ќе бидете ѕверови во кревет

singlepost_text