МАСТИ: 5 вистини кои морате да ги знаете ако сакате да ослабете!

МАСТИ: 5 вистини кои морате да ги знаете ако сакате да ослабете!

Ако сакате да изгубите некој килограм, не морате да се откажете од вкусна храна. Напротив, мастите кои се наоѓаат во намирниците се вашиот најдобар сојузник при слабеење, но само ако правитепаметни комбинации.

Ви пренесуваме пет факти за мастите поради кои нема да морате да гладувате:

Исфрлањето на мастите од прехраната не помага при слабеење

Бројни диети кои речиси во целост исфрлаат било каков облик на масти од прехраната не се добри за вашето тело.
На мускулите потребни им се масти како би ја сочувале потребната енергија. Токму поради тоа оваа непотребно исфрлана прехранбена состојка мора да се најде на вашата чинија. Но, мора да знаете дека не е важна количината на внесот на масти, туку видот.

Видови масти кои не смеете да ги јадете

И додека незаситените масти се главен дел од здравата исхрана и контролирана прехрана која помага при слабеење, постојат и нездрави масти кои би требало да ги избегнуваме.

Станува збор за транс или заситени масти кои немаат речиси никаква нутритивна вредност. Тие го подигаат нивото на холестерол и го зголемуваат ризикот од срцеви заболувања. Избегнувајте маргарин и билно масло.

Видови масти кои треба да ги јадете

Мастите се кријат во бројни намирници кои би требало да ги консумирате на дневна база. Таквата храна е преполна со незаситени, здрави масти. Ако сакате да ослабнете, не мора да гладувате, туку сојузникот побарајте го во природата.

Постојат многу полоши работи од мастите

Иако мастите се поврзуваат со дебелеење, постојат намирници кои се лоши за вашето тело и притоа немаат речиси никакви нутритивни својства. На прво место е шеќерот кој е скриен во речиси сите прехранбени производи.

Масни намирници кои убиваат глад и помагаат при слабеење

Маслиново масло, јаткасти плодови како бадеми, ореви и лешници, риба, цели житарици, путер од кикирики или бадеми…

Повеќе вести на Gotvi.mk:

Брза диета според вашата градба на тело

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

singlepost_text