Со овој зачин кажете им збогум на брчките на лицето

Со овој зачин кажете им збогум на брчките на лицето

Со еден зачин од кујната кажете збогум на темните дамки и брчките на лицето. Куркумата е здрав производ кој помага против брчки, акни, темни дамки, подочници, како и митесери на кожата.Куркумата е зачин сличен на кари кој го има во сите продавници за здрава храна, во маркетите, како и на пазарите. Овој зачин кој може да го додадете во јадењата служи за превенција на многу болести.

За почеток, куркумата има антибактериски својства, може да дезинфицирате рани и изгореници, одлична е во превенција на рак, потоа, го намалува ризикот од детска леукемија, штити од рак на црниот дроб…

Куркумата од друга страна помага и во слабеењето, штити од артритис, и штити од рак на штитната жлезда.

Куркумата во некои земји се смета и за лек за депресија.

Подготовката погледнете ја во следното видео:

Повеќе поврзани вести на Готви.мк

Северина со нов спот, а ние ве потсетуваме која диета ја држеше кога беше бремена

Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна!

Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци

Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија

На традиционален британски појадок со Џон Њуман

Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас?

10 „убијци“ на вишокот калории

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

 

singlepost_text