Направете пудинг од бајат леб – да можно е!

Направете пудинг од бајат леб – да можно е!

 Банани и леб се сè што ви е потребно за совршен пудинг во кој ќе уживате со најблиските.

Состојки:

 • 3 зрели банани
 • 2 јајца
 • 1 лажичка ванила
 • 25 гр шеќер во прав
 • 200 мл павлака за готвење
 • 400 мл млеко
 • 500 гр стар леб

Подготовка:

 1. Јајцата изматете ги со шеќерот, па додајте ги во млекото заедно со павлаката и ванилата.
 2. Бананите исечете ги по желба, а лебот ставете го во сад со масло. Ставете го лебот исечен на коцки, па бананите врз него и прелијте со смесата.
 3. Печете на 180 степени околу 35 минути.
 4. Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

Домашен леб со маслинки

 

singlepost_text