Испечете компири по рецептот на врвните готвачи

Испечете компири по рецептот на врвните готвачи

Направете компири во тава по рецептот на познатите готвачи. Верувајте, вкусот е незаменлив.

Состојки:

  • 2,5 кг млад компир
  • бибер
  • морска сол
  • 1 лажица куркума
  • 1 лажица чили
  • 5 лажици маслиново масло

Подготовка:

  1. Рерната се загрева на 200 степени, компирите се лупат, се сечат на четвртинки, па се ставаат во сад со солена вода. Се варат околу десетина минути.
  2. Се цедат, им се додава куркума, сол, бибер и чили, па се ставаат во тава за печење со маслиново масло.
  3. Печете 40 минути.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Лубеницата е кралица на овошјето – вкусна чинија за многу здравје

Веднаш тркнете во маркет да купите ананас

Тие се најздравото овошје – сигурно не ни помисливте на нив

Сутлијаш со шумско овошје

Добар старт на денот: Егзотичен напиток за енергија

ВИДЕО: 4 магични трикови со овошје

Заборавете на ледот – одсега само ова ќе го ставате во пијачката

singlepost_text