Гирици од вашата кујна – Рецепт за вкусно мезе

Гирици од вашата кујна – Рецепт за вкусно мезе

Периодов е феноменален за подготвување риба и морски специјалитети. За мезе можете да приготвите вкусни гирици. Ви требаат само 15 минути.

Состојки:

  • 500 гр гирици
  • 1 лимон
  • компири
  • 150 гр брашно
  • масло за готвење

Начин на подготовка:

  1. Гириците можете да ги најдете скоро во секој маркет, а сè што треба најпрвин да направите пред пржењето е да ги отстраните главите.
  2. Убаво поминете ги во брашно, а потоа ставете ги да се пржат 5 минути во врело масло.

На крајот ќе добиете супер вкусно мезе на кое треба само да додадете лимон и гарнир пржени или варени компири.

Одлично одат со пиво или ладно бело вино 🙂

На здравје!

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ВИДЕО: Изгледа како обично мезе но е се освен тоа – ќе се воодушевите

Рецепт на денот: Солен тарт – одлично мезе за со пиво

Вкусно мезе: Крокети со пилешко и шунка – одлични за со ладно пиво

Супер летно мезе: Сендвич со спанаќ и шери

Колку вкусно мезе: Ќофтиња од тиквички

Викенд мезе: Поховани маслинки – одлично одат со пиво

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе со пиво

Брзо мезе за ненајавени гости

singlepost_text