ЗАБОРАВЕТЕ ГИ СИТЕ КОИ ДОСЕГА СТЕ ГИ ПРОБАЛЕ: Чудесна пита без кори готова за 20 МИНУТИ!

ЗАБОРАВЕТЕ ГИ СИТЕ КОИ ДОСЕГА СТЕ ГИ ПРОБАЛЕ: Чудесна пита без кори готова за 20 МИНУТИ!

Практичен, едноставен и брз рецепт за пита…

Пита? Јадењето на кое малкумина можат да му одолеат. Но, иако омилена, многумина ретко ја подготвуваат, бидејќи бара доста време и труд. Меѓутоа, со овој згоден, практичен и пред се брз рецепт тоа веќе нема да биде така.

Состојки:

 • 3 јајца
 • 10 лажици брашно
 • 1 прашок за печиво
 • 1 лажица сол
 • 200 мл јогурт
 • 200 гр свежо сирење/фета сирење/мелено месо/спанаќ
 • зачини по желба

Начин на подготовка:

 1. Јајцата добро разматете ги и додајте им јогурт, брашно и прашок за печиво како и лажица сол и зачини по желба.
 2. Потоа додајте ги состојките по желба.
 3. Ставете во мал сад за печење и печете околу 20 минути на 180 степени.
 4. Послужете со јогурт или некој друг омилен пијалак.

Добар апетит!

singlepost_text