БРЗ КРЕМАСТ ДЕСЕРТ: Чизкејк со чоколаден крем

БРЗ КРЕМАСТ ДЕСЕРТ: Чизкејк со чоколаден крем

Едноставен неодолив десерт кој се подготвува многу брзо и лесно, а ќе ги воодушеви сите со својата комбинација од вкусови…

Состојки за подлога:

 • 340 гр чоколадни колачиња
 • 110 гр путер

Состојки за фил:

 • 750 гр крем сирење
 • 200 гр шлаг
 • 140 гр чоколаден крем
 • 10 гр екстракт од ванила
 • 55 гр шеќер во прав

Начин на подготовка:

 1. Сомелете ги чоколадните колачиња, додајте им путер, па со миксер матете додека не добиете густа смеса.
 2. Смесата ставете ја во калап за чизкејк, па оставете ја во фрижидер да стегне.
 3. За филот разматете ги крем сирењето со шеќер во прав и екстракт од ванила додека да добиете кремаста смеса.
 4. Во друг сад разматете шлаг и додајте го во смесата со крем сирењето.
 5. Добиената смеса поделете ја на два дела и во едната половина ставете чоколаден крем.
 6. На подготвената подлога со лажица ставете го едниот, па другиот фил и така наизменично. Кога ќе го пополните целиот калап, филовите измешајте ги и со нож направете украсни шари на врвот.
 7. Чизкејкот оставете го во фрижидер 6 часа да се олади и стегне.

На здравје!

Повеќе рецепти на Готви.мк

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Пржена банана

singlepost_text