Во само три секунди откријте колку се стари јајцата кои ги купувате во маркет!

Во само три секунди откријте колку се стари јајцата кои ги купувате во маркет!

Намирницата која секогаш ја имаме во фрижидер – спас за секој брз доручек и база на сите рецепти за колачи.

Сепак, постојат недоумици колку јајца неделно смееме да изедеме, бидејќи научниците имаат поделени мислења за нивното добро и штетно влијание на телото.

Како да препознаете колку свежо е јајцето купено од маркет

Во тоа помага мал трик за кој ви се потребни неколку секунди.

Јајцето е една од ретките намирници чија старост е тешко да се препознае бидејќи неговата содржина изгледа непроменета и по истекот на рокот на траење. Како би ја утврдиле неговата свежина помага овој многу едноставен трик. Потребни ви се неколку секунди, проѕирен стаклен сад и обична вода.

Постапка: Ставете вода до половина во садот и во неа ставете ги јајцата.

Јајцето е најсвежо кога штом го ставите во садот потоне на самото дно и остане да лежи неподвижно.

Седум дена старо јајце чиј рок се уште не е поминат, во садот со вода се балансира на средина со својата тежина и лесно се подигнува од дното на садот.

Ако јајцето во целост е опасно за конзумирање, тоа откако ќе го ставите во садот со вода, моментално се подигнува од дното и стои на површината на водата.

Повеќе вести на Готви.мк

Дали некогаш сте виделе долги јајца? Нема да верувате како се прават

ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата?

ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови

ВИДЕО: Оваа декорација се прави за минута, а сите ќе ги воодушеви

ВИДЕО: Еве како да направите декоративна роза од домат за минута

ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца

ВИДЕО: Топ 5 рецепти со јајца во Дубаи

ВИДЕО: Како да зготвите печени јајца на Шкотски начин

singlepost_text