Направете омлет со јаболка!

Направете омлет со јаболка!

Немате премногу време за подготовка на доручек, а сепак сакате да изедете нешто здраво и вкусно? Еве предлог – како без мака да направите доручек.

Состојки:

 • 1 јајце
 • 1 лажица шеќер
 • 1/4 шолја брашно
 • 1/4 шолја млеко
 • јаболка
 • лажица путер
 • шеќер во прав
 • нане

Начин на подготовка:

 1. Излупете го јаболкото па исечкајте го на ситни коцки.
 2. Издвојте ги белките од жолчките.
 3. Во еден сад разматете ги жолчките со брашно и млеко, а во друг измешајте ги белките со шеќер.
 4. Кога смесите ќе се изедначат, измешајте ги па додајте ги коцките јаболко.
 5. Загрејте тава, па почекајте путерот да се растопи.
 6. Пржете од двете страни додека не добие златна боја.
 7. Декорирајте со листови свежо нане и шеќер во прав.


На здравје!

Повеќе вести на Готви.мк

Леонардо ди Каприо – Еве која диета ви ја препорачува

Северина со нов спот, а ние ве потсетуваме која диета ја држеше кога беше бремена

Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна!

Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци

Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија

На традиционален британски појадок со Џон Њуман

Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас?

10 „убијци“ на вишокот калории

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

 

singlepost_text