Селски лонец: Ручек кој морате да го пробате! (ФОТО)

Селски лонец: Ручек кој морате да го пробате! (ФОТО)

Јадењето кое некогаш се подготвувало за секоја прилика – од послужување на мајстори, до семејни собири…

Состојки:

 • 300 гр мешано мелено месо
 • 1 главица кромид
 • 5 компири
 • малку сок од домати
 • 2 домати
 • 1 замрзната мешавина од зеленчук (брокула, карфиол, моркови …)
 • 200 гр грав
 • сол и црн пипер
 • пипер
 • магдонос

Начин на подготовка:

 1. Во длабока тава загрејте масло, додајте кромид, па пропржете го месото. Додајте компир исечен на парчиња, па зачинете со сол, бибер, пипер.
 2. Додајте малку сок од домати, исечени домати, како и мешавина од зеленчук и магдонос, измешајте па оставете да се готви. Повремено додавајте вода. Пред самиот крај, ставете го веќе сварениот грав.
 3. Доколку сакате , слободно менувајте, додајте некој зеленчук, можностите се неограничени.

Добар апетит!

Повеќе поврзани рецепти на Готви.мк

Гурманска домашна плескавица

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

Замена за пржење: Еве како да подготвите крцкав помфрит во рерна

Топ 10 неверојатно вкусни Gotvi.mk рецепти со компири

Направете домашен песто сос со тестенини

Совет: Не ја фрлајте, искористете ја водата во која варите тестенини

Италијанско предјадење за цело семејство

Ориентални шпагети

Медитерански фусили

Јуфки трио формаџо

 

singlepost_text