ДЗС ПРИРАЧНИК: Како да се однесувате за време на земјотрес

ДЗС ПРИРАЧНИК: Како да се однесувате за време на земјотрес

Денеска Скопје го потресоа 3 земјотреси. Граѓаните се исплашени, а дел сеуште се надвор од своите домови.

Дирекцијата за заштита и спасување на Република Македонија имаобјавено повеќе упатства, меѓу кои е и Упатството за самозаштита на граѓаните од земјотреси. Во Упатството може да прочитате како да се однесувате во случај на земјотрес доколку се наоѓате на различни локации.

Првите насоки кои се дадени во прирачникот се: 1) Останете мирни; 2) Не паничете; 3) Не се обидувајте да избегате; 4) Спуштете се на под; 5) Заштитете ја главата.

Целиот Прирачник на ДЗС можете да го прочитате ТУКА

ЗЕМЈОТРЕС ВО СКОПЈЕ: 10 совети како да останете безбедни при вакви потреси

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

singlepost_text