Малку поинаков рецепт за традиционално слатко од сливи

Малку поинаков рецепт за традиционално слатко од сливи

Подгответе го старото добро слатко од сливи на малку поинаков начин.

Состојки:

  • 1 кг сливи
  • 1 кг шеќер
  • класична сода бикарбона
  • 2,5 дл вода

Начин на подготовка:

  1. Измијте ги сливите, извадете ги коските, прелијте ги со студена вода во која претходно е изматена сода бикарбоната и оставете еден час да отстојат.
  2. Добро измијте ги со студена вода и ставете ги на крпа добро да се исушат (околу еден час).
  3. Шеќерот прелијте го со водата и карамелизирајте го. Додајте ги сливите, намалете ја температурата и гответе како и секое друго слатко. Готово е кога од лажицата паѓа капка по капка.
  4. Тргнете го од оган и покријте го со влажна крпа. Оставете го да преноќи.
  5. Наредниот ден ставете го во тегли.

Поврзани вести на Готви.мк:

Протеините – основана ефикасните диети

Важни совети пред да започнете со диета

Напиток кој заменува 100 стомачни

Прочистете ја крвта со листови од коприва

Руски научник советува: Само со една билка ослободете се од стресот

5 намирници кои можат да ги заменат десертите

Магичен рецепт: За пет дена топи пет килограми

Шарени полнети пиперки

Полнети пиперки

Турли тава по најдобар рецепт

Специјалитет на денот: Пита со мелено месо

Лесковачка урнебес салата – одлична промена во кујната

Веге рижото

Печени тиквички со пилешко и зеленчук

singlepost_text