Наједноставно ќофте во сос: Со тестенини или пире, вкусот е фантастичен!

Наједноставно ќофте во сос: Со тестенини или пире, вкусот е фантастичен!

Ви пренесуваме рецепт за наједноставна подготовка на вкусно ќофте…

Состојки:

 • 300 грама мелено месо
 • 1 јајце
 • 1 главица кромид
 •  4 чешниња лук
 •  кора од леб
 • сол, бибер, пипер

За сос:

 • 1/2 шолја масло
 • 1 лажица брашно
 • 200 мл варени домати
 • малку зачин
 • малку шеќер (по вкус)

Начин на подготовка:

 1. Кромидот и лукот исечкајте ги ситно и измешајте ги во месото. Додајте едно јајце, ситно исечкана кора од леб и зачини. 
 2. Сè добро изгмечете со раце. Добиената смеса обликувајте ја во форма на мали ќофтиња, а потоа пржете ги на масло. 
 3. Кога ќофтињата ќе бидат готови, ставете ги на салфети како би се исцедил вишокот маснотии.

Подготовка на сос:

 1. Испржете половина шолја масло со брашно, додека брашното не зарумени. 
 2. Додајте го варениот домат и мешајте за да не се создадат грутки. Во смесата ставете малку вода и гответе 2-3 минути. 
 3. Зачинете по желба. Послужете како прилог со ќофтињата.

Совет: Ќофтињата во сос можете да ги сервирате со тестенини или пире.

Добар апетит!

Поврзани вести на Готви.мк

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

СОВЕТ: Како да направите добра маринада за скара на жар

9 совети за вкусна и сочна скара

Зеленчук на скара

singlepost_text