Грчки намаз за добро утро!

Грчки намаз за добро утро!

Доколку никогаш не сте ја пробале познатата Тиро салата, поточно грчки намаз од сирење, ова е вистински момент да издвоите пет минути од времето за совршен појадок!

Состојки:

  • 300 грама фета сирење 
  • 3 чешниња бел лук 
  • лута пиперка 
  • маслиново масло 
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Белиот лук изгмечете го така што ќе се претвори во паста, а потоа додадете го сирењето кое претходно добро сте го изгмечиле со вилушка.
  2. Во смесата ставете ситно сечкана свежа лута пиперка, додајте бибер и маслиново масло и добро измешајте. 
  3. Добиената смеса разладете ја во фрижидер. Намачкајте потпечен багет или тост леб со подготвената смеса.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк

Скапо ви е 20 денари за топче? Погледнете ја цената на овој сладолед

Урнебесно: Реакцијата на мало дете кое прв пат пробува сланина (видео)

ВИДЕО: Сладолед од кокос и боровница – неодолив домашен рецепт

Рецепт за брз и нискокалоричен сладолед со 3 состојки

ВИДЕО: Еве како да направите похован сладолед

Чиа пудинг

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси

ВИДЕО: Како да излупиме лук, јајце, банана и компир за 5 секунди?

singlepost_text