Apple го промовираше новиот iPhone 7 – Сепак, прочитајте го и ова

Apple го промовираше новиот iPhone 7 – Сепак, прочитајте го и ова

Американската компанија Apple вчера го лансираше новиот iPhone 7. Веста ја обиколи целата планета, а еве што објавија од Apple на Твитер по тој повод:

Деновиве е актуелно и истражувањето кое го спровел професорот Герт Фролунд Педерсен од данскиот Универзитет Арлибор. Имено, тој тестирал 26 популарни модели на мобилни телефони и открил дека одредени уреди имаат проблеми кога се користат со лева така.

На пример, според истражувањето, ако вашиот iPhone го држите со лева рака за време на телефонирањето тоа може да го расипе квалитетот на повикот бидејќи раката ќе смета на сигналот на антената. Според ова истражување, уредите на Apple по истражувањата на телекомуникациите во Данска, Шведска, Норвешка и Финска биле најлоши кога станува збор за квалитетот на звукот.

Тој тестирал 26 популарни модели на мобилни телефони и направил топ листа според квалитетот на антената.

„Најдобрите“ 5 се:

HTC Desire 626

Samsung Galaxy S5 mini

Samsung Galaxy J1

Microsoft Lumia 640

DORO PhoneEasy 530X

„Најлошите“ 5 се:

Huawei P9

Microsoft Lumia 950

HTC 10

iPhone SE

iPhone 6S

„Изненадувачки е тоа што Apple уредите се најдоа на листата нај доле. Apple сеуште има проблеми со антената и во поновите модели“, истакнал професорот Педерсен.

Но, постојат различни истражувања и различни резултати. Според некои најдобри перфоманси има Apple, а според други Samsung, Huawei, HTC…

Ваш е изборот на крајот на краиштата каков телефон ќе одберете. Одлучете колку сакате да вложите и изберете телефон по сопствен мерак 🙂

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

САМО 18+ ФОТО: Орландо Блум и Џастин Бибер го покажаа половиот орган викендов

18+ ФОТО: Џастин Бибер се соблече сосема гол и им го покажа на сите

Тајната на Ким Кардашијан за добра линија и борба со целулитот

Леонардо ди Каприо – Еве која диета ви ја препорачува

Северина со нов спот, а ние ве потсетуваме која диета ја држеше кога беше бремена

Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна!

Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци

Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија

Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас?

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

 

Текстот на истражувањето е преземено од Прес24

singlepost_text