РУЧЕК ЗА 5 МИНУТИ: Ви пренесуваме рецепт кој го освои светот (ВИДЕО)

РУЧЕК ЗА 5 МИНУТИ: Ви пренесуваме рецепт кој го освои светот (ВИДЕО)

Ако немате идеја што да направите за ручек, ви пренесуваме едноставен рецепт за брз, но вкусен оброк.

Состојки:

 • компири
 • масло за готвење
 • јајца
 • брашно
 • сол
 • бибер
 • шунка
 • кашкавал

Начин на подготовка:

 1. Сварете компир во лушпа, па излупете го и изрендајте го, па додајте масло, јајца, сол и малку бибер.
 2. Додајте брашно и замесете цврсто тесто.
 3. Во загреана тава ставете малку масло, па половина од тестото развлечете го на дно.
 4. Преку тестото ставете шунка и кашкавал, па преку тоа ставете го другиот дел од тестото.
 5. Печете неколку минути од секоја страна, односно додека не зарумени.

На здравје!

Повеќе поврзани рецепти на Готви.мк

Гурманска домашна плескавица

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

Замена за пржење: Еве како да подготвите крцкав помфрит во рерна

Топ 10 неверојатно вкусни Gotvi.mk рецепти со компири

Направете домашен песто сос со тестенини

Совет: Не ја фрлајте, искористете ја водата во која варите тестенини

Италијанско предјадење за цело семејство

Ориентални шпагети

Медитерански фусили

Јуфки трио формаџо

 

singlepost_text