Знаете ли зошто оревите се толку здрави!?

Знаете ли зошто оревите се толку здрави!?

Покрај тоа што се вкусни, оревите се и многу здрави. Од секогаш се сметале за важни за интелектуалните способности, а некои дури и го споредуваат изгледот на оревот со обликот на човечкиот мозок.

Постојат дваесетина видови ореви и воглавно сите може да се јадат. За едно дрво со ореви да порасне и да дава плодови потребни се во просек 15 години, а се проценува дека едно стебло орев може да дава плодови 45 години.

Оревот содржи антиоксиданси, квалитетни масни киселини, железо, калциум, магнезиум, фосфор, цинк, манган, селен, витамини Б, Е и К. Само 30 грама ореви дневно може значително да го подобри вашето здравје.

Придобивки од оревите за нашиот организам:

Омега масни киселини

Иако оревите содржат и омега-6 киселини, една порција (една рака) ви пружа околу 91 отсто од дневната потреба за омега-3 есенцијални масни киселини. Ова е важно бидејќи телото не може само да ги произведе овие важни масни киселини. Омега-3 киселините го штитат срцето, поттикнуваат когнитивни функции, имаат антифламаторно делување.

Го зајакнуваат имунитетот

Оревите содржат елагична киселина и поради тоа се одлични за зајакнување на имунитетот.

Го намалуваат холестеролот

Оревите помагаат во намалувањето на холестеролот и како резултат на тоа помагаат во намалувањето на ризикот од заболување од кардиоваскуларни болести.

Подобар сон

Содржат мелатонин, хормон кој помага во воспоставување на балансирани навики за спиење и ментална смиреност.

Оревите исто така го чуваат и здравјето на коските.

Повеќе вести на Готви.мк

Лубеницата е кралица на овошјето – вкусна чинија за многу здравје

Веднаш тркнете во маркет да купите ананас

Тие се најздравото овошје – сигурно не ни помисливте на нив

Сутлијаш со шумско овошје

Добар старт на денот: Егзотичен напиток за енергија

ВИДЕО: 4 магични трикови со овошје

Заборавете на ледот – одсега само ова ќе го ставате во пијачката