СЈАЕН ТРИК: Подгответе пица во тава (ВИДЕО)

СЈАЕН ТРИК: Подгответе пица во тава (ВИДЕО)

Ако сакате пица, но немате време да вклучувате рерна, имаме вистинско решение за вас. Своето омилено јадење можете да го подготвите и во тава, само важно е да имате капак.

Состојки за тесто за пица:

 • околу 250 гр пченично брашно
 • 1 шолја вода
 • 1/2 лажичка квасец
 • 1/3 лажичка сода
 • 1/2 лажичка шеќер
 • 1/2 лажичка сол

Состојки за сос:

 • шунка
 • рендан кашкавал
 • кечап
 • оригано
 • маслинки
 • и се што сакате да ставите на пицата

Начин на подготовка:

 1. Измешајте ги сите суви состојки, поточно, во брашното додајте шеќер, сол, квасец и сода. Додајте вода и месете го тестото додека не престане да се лепи на рацете. Кога ќе завршите со тестото, оставете го малку да отстои.
 2. По еден час, земете го тестото и ставете го во тавата, во која претходно сте ставиле масло. Печете на силен оган околу пет минути, а потоа сврете го од другата страна.
 3. Намалете ја температурата и распоредете шунка, кечап, оригано и се што сакате по тестото.
 4. Тавата поклопете ја и печете ја пицата на умерена температура. Јадењето е готово кога кашкавалот ќе се растопи.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк

Вкусен појадок

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text