Палачинки од блендер: Десерт готов за 5 минути!

Палачинки од блендер: Десерт готов за 5 минути!

Сте слушнале ли за палачинки од блендер? Се работи за десерт кој се подготвува за само 5 минути, а поради своите состојки идеален е за оние кои внимаваат на исхраната.

Покрај тоа, вкусот е неверојатен, затоа набавете состојки и започнете со подготовка.

Состојки:

 • 1 зрела банана
 • 1 шолја млеко
 • 2 шолји овесни снегулки
 • 1 јајце
 • 1 лажичка сода бикарбона
 • кокосово масло
 • екстракт од ванила (по желба)
 • 1 лажица мед (по желба)

Начин на подготовка:

 1. Во блендер разматете ги бананата, млекото и овесните снегулки. Додајте јајце и сода бикарбона, па повторно измиксајте. Ако ставате и додатоци по желба, додајте ги сега и миксајте уште неколку секунди.
 2. Загрејте тава и на малку кокосово масло печете ги палачинките. Кога на горната страна ќе се појават меурчиња, свртете ги палачинките и печете ги на другата страна.
 3. Послужете со свежо овошје.

На здравје!

Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk:

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагоди

singlepost_text