Намирници кои долго ќе ве држат сити

Намирници кои долго ќе ве држат сити

Кога ќе почувствувате глад, подобро е да изедете некоја супа, отколку да посегнете по парче леб.

Не само поради калориите кои би можеле да ги добиете, туку течноста едноставно ќе направи да се чувствувате „полни“.

Во продолжение прочитајте и кои се трите дополнителни намирници кои ќе ве држат подолго сити, а со нив можете и да ослабнете.

Салата од спанаќ

Некое лесно предјадење со спанаќ и тоа како ќе ве засити и ќе ви помогне да избегнете поголема количина храна во главното јадење.

Јаболко

Грицкајте јаболка секој ден една недела и ќе забележите неверојатни резултати. Јаболката се преполни со вода и влакна и содржат многу малку калории – плус, јаболката се едно од ретките овошја кои содржат пектин, кој природно гозабавува варењето и промовира чувство на ситост.

Авокадо

Наместо сендвич земете неколку парчиња авокадо. Ќе добиете здрави масти и влакна кои ќе ви помогнат да останете сити во попладневните часови.

Погледнете видеа со кулинарски рецепти, трикови и совети тука

Урнебесно: Реакцијата на мало дете кое прв пат пробува сланина (видео)

Прочитај интересни Gotvi.mk рецепти:

Чиа пудинг

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси

ВИДЕО: Како да излупиме лук, јајце, банана и компир за 5 секунди?

ВИДЕО: Турски специјалитет – рецепт за вртена пита со месо и компири

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

singlepost_text