Еве како сами да подготвите здрав кечап

Еве како сами да подготвите здрав кечап

Сите знаеме дека производите купени во продавници се полни со конзерванси и вештачки состојки, па затоа ви претставуваме одличен и проверен рецепт за домашен здрав кечап.

Состојки:

  • 4 л доматно пире
  • 120 гр густин
  • 200 гр шеќер
  • 80 гр сол
  • 1 шолја оцет
  • 1/2 кесичка оригано

Начин на подготовка:

  1. Од доматното пире, одвојте половина литар и измешајте го со останатите состојки.
  2. Останатото пире гответе го половина час, па додајте ја разматената маса.
  3. Гответе заедно 10 минути со повремено мешање.

СОВЕТ: Ако сакате кечапот да трае подолго ставете еден конзерванс.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Дали некогаш сте виделе долги јајца? Нема да верувате како се прават

ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата?

ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови

ВИДЕО: Оваа декорација се прави за минута, а сите ќе ги воодушеви

ВИДЕО: Еве како да направите декоративна роза од домат за минута

ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца

ВИДЕО: Топ 5 рецепти со јајца во Дубаи

ВИДЕО: Како да зготвите печени јајца на Шкотски начин

singlepost_text