ФОТО: До кога ќе биде вака грозна сликата на нашите излетнички места?

ФОТО: До кога ќе биде вака грозна сликата на нашите излетнички места?

Илјадници рекреативци, но и стотици странци секојдневно, а особено за време на викенд деновите го посетуваат познатото излетничко место Матка близу Скопје.

Убавата природа, религиозните објекти, вештачкото езеро, но и локалите за забава и опуштење се вистинска атракција и бегство од асфалтната „џунгла“ во главниот град.

Но, по којзнае кој пат си го поставуваме прашањето: „До кога вака ќе изгледа сликата која ја имаме на излетничките места и природни богатства?“.

Зарем не можеме храната која ја јадеме или водата која ја пиеме, откако ќе завршиме со нив да ги фрлиме на места означени за тоа?! Или ако ги нема / или се преполни, да г иставеме во некоја кеса или ранец, па да ги исфрлиме на првото празно место за оваа намена кое ќе го сретнеме?

Од нас зависи дали и како ќе живееме и колку ќе ни биде чиста животната средина!

Ѓубре од несовесни граѓани на Матка 1

Ѓубре од несовесни граѓани на Матка 3

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Бред Пит: Стек или пица – кое е неговото омилено јадење?

Со Нордиска диета слабејте без гладување

Протеините – основа на ефикасните диети

ВАЖНО: 5 намирници за рамен стомак ова лето

Мед диета: Ослабете 2 килограми за 3 дена

Брза диета според вашата градба на тело

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

singlepost_text