Снежанка – Рецепт за таратур на бугарски начин

Снежанка – Рецепт за таратур на бугарски начин

Таратурот, многу популарно македонско предјадење во Бугарија се нарекува „Снежанка“. Еве во кои состојки се разликува и како да го приготвите:

Состојки:

  • 400 гр јогурт
  • 4 краставици
  • 2 чешниња лук
  • 3 лажици масло
  • 5 лажици ореви
  • 1 лажица копар
  • сол и бибер

Краставиците се лупат и ситно се сечат на коцки, се става јогуртот или кисело млеко, исечканиот лук, маслото, билките, како и зачините и оревите. Убаво измешајте.

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk вести:

Салата со брокула која ќе ја правите секој ден

Таратур или ѕаѕики?

Крем супа од зеленчук

Сос од сенф и мед

Телешко месо во сос од буковка

Салата со рукола и пилешко

Полнети тиквици

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Цезар салата + 2 рецепти за дресинг сос

singlepost_text