ФОТО: Вкусна Охридска софра како круна на туристичката сезона

ФОТО: Вкусна Охридска софра како круна на туристичката сезона

Со палењето на ѓомлезарските огнови, утринава во 8 часот, на просторот до манастирот „Успение на Пресвета Богородица“ во селото Скребатно, започна четвртата туристичко-промотивна манифестација „Охридска софра“. Манифестацијата која традиционално ја организира општина Охрид со помош на бројни спонзори  и донатори, помина во несекојдневно дружење и уживање во вкусовите на традиционалната охридска кујна и  музиката на групата „ Низалка“, во прекрасниот манастирски амбиент каде природата се распослала со сета божествена убавина.

Охридска софра Скребатино 201648516

„Охридска софра“ ја отвори градоначалникот Никола Бакрачески, кој рече дека традиционалните рецепти за подготовка на домашна храна, претставуваат вистинско богатство на нашите домаќинства и неисцрпна можност за туристичка промоција на Охрид.

Денеска вредните учесници  на натпреварот во подготвување на традиционалниот специјалитет-ѓомлезе од рано наутро ги распалија огништата, а другите учесници ги наместија штандовите на кои беа изложени повеќе традиционални специјалитети, вина и други производи.

Охридска софра во Скребатино 201648515

Со организирањето на оваа манифестација симболично беше означен крајот на годинашнава главна туристичка сезона.

ТЕКСТ и ФОТО: Општина Охрид

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

singlepost_text