Билка која вреди како злато: Темјанот и неговите лековити својства

Билка која вреди како злато: Темјанот и неговите лековити својства

Темјанот има многубројни лековити својства, за кои знаат малкумина. Етеричните масла се употребуваат во арома терапија и арома масажа, а се користат за намалување на стресот, напнатоста и депресијата.

Своја намена има не само во арома терапиите, туку и во козметиката, а темјанот претставува и лек за многу болести. Уште старите Египќани ја користеле оваа билка.

Темјанот спречува инфекции, има антибактериско дејство, а со неговата најважна состојка, киселината која ја содржи во себе, ги намалува негативностите од артритисот.

Помага и при астма, бронхит, намалување на холестеролот.

Прочитај летни Gotvi.mk вести:

Со Нордиска диета слабејте без гладување

Протеините – основа на ефикасните диети

ВАЖНО: 5 намирници за рамен стомак ова лето

Мед диета: Ослабете 2 килограми за 3 дена

Брза диета според вашата градба на тело

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

singlepost_text