Со што се хранат црвените аквариумски пирани?

Со што се хранат црвените аквариумски пирани?

Додека траат испитувањата за новиот тип на риба изваден од Дојранското езеро за кој се претпоставува дека станува збор за аквариумска пирана, ние ви пренесуваме со што се хранат овие црвени пирани.

Црвените пирани (Pygocentrus nattereri) потекнуваат и во најголем број ги има во Јужна Америка, во дел од реката Амазон.

Типичната исхрана на овие пирани се состои од инсекти, црви, ракчиња и риби. За разлика од стандардната претстава која ја имаме за пираните како крволочни риби кои ги напаѓаат луѓето и животните, овој вид на пирана кој се претпоставува дека е најден во Дојран главно се храни со инсекти, растенија или повредени и мртви морски животни.

Помалите пирани ловат храна наутро, додека поголемите црвени пирани тоа го прават попладне до зајдисонце.

Црвена пирана може да се купи за 650 денари – eBay не врши испорака до Дојран или било каде во Македонија

ВИДЕО: Како изгледаат аквариумските пирани пронајдени во Дојранското езеро

ВИДЕО: Еве ги најголемите пирани во светот

ВИДЕО: 10 видови на (аквариумски) пирани

ВИДЕО: Има или нема пирани – Дали ќе има нов производ на Дојранското мени?

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Љубители сте на риба? – направете вкусна и крцкава печена пастрмка

Одлична идеја за ручек

Храна која задолжително треба да ја консумираат пушачите

Протеини – основа на ефикасните диети

Како да ослабете според хороскопскиот знак

Пастрмка со салата

Како да зготвите вкусен лосос

Риба со многу кромид

singlepost_text