Хранливо, вкусно и брзо: Ладна летна супа со зеленчук

Хранливо, вкусно и брзо: Ладна летна супа со зеленчук

Направете супа која е здрава и претставува вистинско разладување во летните денови. Одлично е тоа што не мора долго да стоите до шпорет на горештините.

Состојки:

 • 200 гр ротквици
 • 400 гр краставици
 • 2 лажици масло
 • 80 гр кромид
 • 2 чешниња лук
 • 1 лажица брашно
 • 600 мл вода
 • 2 лажици копар
 • 200 мл павлака за готвење
 • сол и бибер

Начин на готвење:

 1. На масло се ставаат лукот и кромидот да се пропржат, па се ставаат во врелата вода, се ставаат зачините и билките.
 2. Додајте го зеленчукот кој ситно ќе го исечете, брашното и павлаката, па пуштете да се крчка.
 3. Послужете ладно.

На здравје!

Повеќе поврзани Gotvi.mk рецепти:

Зеленчукова супа

Ладна супа за врелите летни денови

Крем супа од моркови

Телешка супа со куркума и брокула

Мисиркина супа со јајце

Пролетна супа

Јагнешка чорба по традиционален рецепт

Крем чорба од тиква и компири

singlepost_text