Frittata with potato and broccoli in a frying pan.

Омлет со брокула и шунка – Одлична комбинација за супер вкус

Необичен и вкусен омлет. Искористете брокула и шунка да направите вкусен појадок или ручек во кујната.

Состојки:

 • 2 јајца 
 • 1 лажица вода 
 • 1 лажичка сол 
 • 1 лажица масло 
 • 1/2 лажица изрендано сирење 
 • 100 гр сечкана шунка Пекабеско 
 • 1 шолја брокула

Подготовка:

 1. Измијте ја брокулата убаво, па исечкајте ја ситно. Ставете ја во сад со вода и оставете ја да зоврие. 
 2. Изматете две јајца и додајте сол, па помешајте. 
 3. На тава ставете масло и направете го омлетот, па само што ќе ги истурите јајцата, ставете ги шунката, сирењето и брокулата. 
 4. Направете го како палачинка и послужете со кечап и мајонез или некој сос по ваш вкус. 
 5. На здравје!

Повеќе вести на Готви.мк

Дали некогаш сте виделе долги јајца? Нема да верувате како се прават

ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата?

ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови

ВИДЕО: Оваа декорација се прави за минута, а сите ќе ги воодушеви

ВИДЕО: Еве како да направите декоративна роза од домат за минута

ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца

ВИДЕО: Топ 5 рецепти со јајца во Дубаи

ВИДЕО: Како да зготвите печени јајца на Шкотски начин