Од компир никогаш доста: Неодолив спој со пармезан

Од компир никогаш доста: Неодолив спој со пармезан

Варени, печени, пржени…од компири никогаш доста. Овој пат ви нудиме печен компир со пармезан.

Состојки:

 • 4-5 компири 
 • 1 лажица масло 
 • 50 гр пармезан
 • 1 лажица црвен пипер 
 • 1 лажица магдонос 
 • 1/2 лажица лук во прав 
 • зачини

Подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 220 степени, а во меѓувреме измијте ги и излупете компирите, па исечете ги на коцки. 
 2. Ставете ги компирите во огноотпорен сад, па ставете масло и зачини. Ставете црвен пипер, лук, зачини и пармезан. 
 3. Печете 25 минути. 
 4. Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

Мусака со печурки

Мусака со карфиол и мисиркино месо

Мусака на ориентален начин

Повеќе рецепти со мелено месо